Вівторок, 25 вересня, 2018
© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного посилання на Портал Косівщини

Конституція — гарант демократії

Інтернет огляди - Все про все

Запитання. У древнюкитайській «Книзі Верховенство історії» (а цій пам 'ятці народної мудрості влади народу рості вже більше двох тисяч років) є такі слова: «Верховна влада повинна виходити з того, чого бажають люди». Як ми переконаєшся, Тайвань у своєму розвитку додержується заповітів древньокитайської державної мудрості, а також виходить з вимог сьогоднішнього дня: поєднати політичну волю з побажаннями й надіями народу — і на цій основі будує демократичну, правову, соціально орієнтовану державу.

А якщо конкретніше, то багато хто цілком справедливо пов’язує досягнуті Тайванем економічні й політичні результати з послідовним проведенням у країні конституційної реформи. Як проводилася конституційна реформа, через які етапи пройшла, яким змістом вона сьогодні наповнена в сфері прав людини, функціонування інститутів демократії і, головне, у втіленні принципу верховенства влади народу?

Відповідь. Тайвань, поклавши в основу політичного правління три народні принципи Сунь Ят-сена: «національна незалежність, демократія і народний добробут», почав з розбудови економіки, зміцнення державної дисципліни, прищеплення працьовитості всьому населенню і підкріплював поступово, крок за кроком, економічні реформи відповідним рівнем демократії. Демократії не безбережної, не мітингової, а з таким ступенем свободи, що відповідає даному етапу економічного розвитку суспільства.

Конституція — гарант демократії. Наша конституційна реформа якраз і була спрямована на подальше розширення і поглиблення демократичних свобод і прав населення. Почалася конституційна реформа з відміни у 1987 році надзвичайного стану. А вже через рік приймається Закон про права громадян на проведення зборів і демонстрацій; ще через рік новий Закон про народні організації надав широкі права й можливості для діяльності професійних, соціальних і політичних організацій. Тоді ж жителі Тайваню, вперше за чотири десятиріччя, дістали змогу відвідувати родичів у материковому Китаї. Була знята заборона на відкриття нових газет, народжувалася нова преса, вільне слово зазвучало на телебаченні й по радіо.

До чинної Конституції Китайської Республіки вносилися зміни, її демократичний зміст збагачувався додатковими статтями. Зміни в Конституції не лише розширювали демократичні права громадян, а й посилювали обов'язок держави перед громадянським суспільством: у фінансуванні науки й економіки, в модернізації промисловості, реформуванні сільського господарства, охороні навколишнього середовища, забезпеченні рівноправ'я жінок, захисті прав аборигенів, а також китайських громадян, що проживають за кордоном.

Повнота демократії випробовується виборчою системою. І в цій сфері суспільного життя відбувалися конституційні зміни. Починаючи з 1991 року, шляхом прямого голосування, загального волевиявлення населення були проведені вибори усіх представницьких органів і глави виконавчої влади на всіх рівнях, у тому числі депутатів Законодавчого юаню, а також губернатора провінції Тайвань, мерів Тайбея і Гаосюна — міст центрального підпорядкування.

Источник ремонт фотоаппаратов canon.

Спонсор статьи: загранпаспорт, курсы английского.