Субота, 22 вересня, 2018
© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного посилання на Портал Косівщини

Ігор Білоус: поміркована податкова реформа – набагато краще, ніж відсутність будь-яких змін

Косівщина - Новини Косівщини

Косів - Косівщина інформаційна | Публіцистика та аналіз | 2014-10-17 17:45:00

Ігор Білоус: поміркована податкова реформа – набагато краще, ніж відсутність будь-яких змін Голова Державної фіскальної служби Ігор Білоус назвав головними викликами податковій реформі поточну економічну ситуацію в Україні та парламентські вибори.

Я доповідав і Президенту, і Прем’єр-міністру України про ризики, з якими стикається бізнес за нинішньої економічної ситуації, - зазначив Ігор Білоус на зустрічі з членами Співтовариства бізнес-лідерів (CEO Club Ukraine), що об’єднує більш як 80 керівників працюючих в Україні компаній. - Економіка стрімко скорочується, споживання падає, розрегульовано фінансову систему. Підприємствам бракує обігових коштів. Утримувати ситуацію лише за рахунок високого податкового навантаження неможливо. За таких умов бізнес піде або геть з ринку, або в тінь. Змінити тренд можна тільки завдяки реформам”.

Але напередодні парламентських виборів, на думку керівника ДФС України, виконавча влада не ризикнула вдатися до радикальних реформ, включаючи значне скорочення бюджетних доходів і витрат, а законодавча - взагалі виявилася неготовою до будь-яких змін.

Насправді, всі ініціативи ДФС з реформи податкової системи є досить простими. Це в подальшому їх ускладнили через великий дефіцит державного бюджету, який генерували наші пропозиції. Ми, наприклад, пропонували радикальне скорочення ставки єдиного соціального внеску (ЄСВ) фактично до 10% на всю суму зарплати. Це - у 4 рази менше середньої діючої ставки ЄСВ”, - пояснив Ігор Білоус.

Втім, за його словами, реалізація такої ідеї створювала дефіцит бюджету наступного року у сумі приблизно 60-70 млрд. грн., а тому була надзвичайно критично сприйнята.

В Уряді почалася активна дискусія - як досягти балансу між бажаннями й можливостями. Більш поміркована пропозиція - визначити ставку ЄСВ на рівні 15% для суми зарплати, що перевищує одну мінімальну заробітну плату (МЗП), - також призводила до значного скорочення платежів до бюджету - на 48 млрд. грн.”, - зауважив на зустрічі з бізнесменами Голова ДФС України.

Зрештою, було погоджено компромісну модель - залишити діючу ставку ЄСВ для зарплат у розмірі до двох МЗП (на сьогодні - 2436 грн.) і застосувати понижену ставку, приблизно 15%-16% для сум, що перевищують 2 МЗП. У цьому разі прогнозні втрати надходжень від ЄСВ складали майже вдвічі меншу суму, майже 25 млрд. грн., такий дефіцит було б простіше компенсувати.

Насправді, ми б компенсували втрати платежів ЄСВ лише за рахунок ефекту детінізації зарплат, - переконаний Ігор Білоус. - Але цю нашу позицію ніхто серйозно не сприймав. Пояснювали, що “ефект детінізації в бюджет не закладеш”, бо його зараз ніхто точно не обрахує”.

У підсумку, було досягнуто компромісу. ДФС домоглася зменшення у 2,5 рази навантаження на нелегальну частину зарплати, яку працедавці видавали в “конвертах”, а це спонукатиме керівників підприємств виводити оплату праці з тіні.

Отже у нинішній економічній ситуації можлива лише така, поміркована реформа. Але її треба запустити терміново, у нас надто мало часу”, - наголосив Голова Державної фіскальної служби України.

Вже потім, упевнений Ігор Білоус, можна поетапно впроваджувати більш радикальні зміни - далі скорочувати ставку єдиного соціального внеску, об’єднувати ЄСВ і податок на доходи громадян в єдиний зарплатний податок, переходити до реформування витратної частини бюджету - до пенсійної реформи, визначення долі Пенсійного фонду та фондів соціального страхування, до реформи охорони здоров’я.

Хочу вірити: якщо не нинішній склад парламенту, то хоча б наступний - буде готовий до реальних реформ. Найгірше у цій ситуації - не міняти нічого”, - підкреслив очільник ДФС України. 

Джерело: Прес-служба Головного управління ДФС в Івано-Франківській області