Понеділок, 24 вересня, 2018
© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного посилання на Портал Косівщини

Україну можуть захлеснути хвилі бандитизму?

Косівщина - Новини Косівщини

Косів - Косівщина інформаційна | Публіцистика та аналіз | 2014-09-25 16:30:21

Україну можуть захлеснути хвилі бандитизму? Готуючись до нових загроз, які надходять від північного сусіда, у далеких від зони проведення антитерористичної операції регіонах при військкоматах створюють загони оборони, до яких прийматимуть добровольців віком від 18 до 60 років.

Окрім зовнішньої агресії, вважають чимало аналітиків, Україні загрожує ще один, внутрішній ворог, дії якого відчують на собі чи не всі громадяни. З “сірої зони”, якою може стати відданий на відкуп сепаратистам Донбас, застерігають аналітики, на інші регіони України котитимуться хвилі бандитизму.

 

Сувеніри” АТО

З початком антитерористичної операції співробітники транспортної міліції створили фільтраційні пункти на всіх залізничних вокзалах. Правоохоронці ретельно перевіряють пасажирів потягів, що прибувають зі сходу. Днями на залізничному вокзалі Тернополя міліцейський патруль затримав двох чоловіків з Івано-Франківської області. До Тернополя вони приїхали із зони АТО. У валізах цих пасажирів міліціонери знайшли понад дві тисячі набоїв до автоматів і пістолетів, шість гранат Ф-1, гранату РГО та штик-ніж. А скільки таких “сувенірів” просочилося повз міліціонерів?

Оперативники карного розшуку багатьох областей помітили, що останнім часом значно збільшилася кількість викрадень автомобілів. Кілька років тому цей поширений на початку двотисячних років вид злочину майже зник. Красти автомобілі стало невигідно. В Україні почали діяти єдині комп’ютерні бази даних ДАІ, тож їздити на викраденому автомобілі з перебитими номерами можна було лише до першої зустрічі з прискіпливим інспектором ДАІ. З початком війни красти автомобілі знову стало вигідно. Викрадені десь у Львові чи Києві машини переганяють у неконтрольовані українськими правоохоронцями райони Донбасу…

 

Зона беззаконня

Усі ці виклики правоохоронній системі помножаться, якщо мирний план президента Петра Порошенка таки буде втілено у життя. Цим планом, зокрема, передбачено створення на території, яку сьогодні контролюють сепаратисти, “народної міліції”, яка не підпорядковуватиметься МВС України. З кого формуватимуть цю законну силову структуру? Зрозуміло, з бойовиків, які зараз зі зброєю в руках воюють проти українських військово-службовців і грабують та тероризують місцеве населення.

Під час боїв на сході рідні міста та села покинули тисячі мирних жителів. Чимало з них не ризикнуть повернутися в “сіру зону” й залишаться назавжди в інших областях України або ж шукатимуть щастя за кордоном. Порожні будинки біженців, підказує досвід Абхазії, займуть російські козачки та чеченці-кадировці, за якими на їхній батьківщині тюрма плаче. Додайте до них тисячі “ополченців”, які вже звикли не купувати, а забирати все, що сподобалося, силою. Уся ця наволоч після війни не поповнить лави шахтарів і сталеварів, а піде у бандити або у “народну міліцію”.

 

Постафганський синдром

В інших регіонах України, прогнозують аналітики, найближчим часом криміногенна ситуація також значно погіршиться. З фронту повернуться тисячі мобілізованих для участі в АТО чоловіків, які не бояться крові. “Поки ми там воювали, ви тут - жирували!” - цей так званий постафганський синдром керуватиме вчинками багатьох вчорашніх вояків.

Почали тяжіти до криміналітету й чимало лідерів громадських організацій, які набули авторитету під час боротьби з режимом Януковича. Минулого тижня на Вінниччині право-охоронці затримали під час отримання 10 тисяч гривень голову однієї з місцевих громадських організацій. Кругленьку суму активіст вимагав та отримав від 60-річного керівника одного з благодійних фондів, проти якого міліція почала кримінальне провадження за звинуваченням у шахрайстві. За десять тисяч громадський активіст брався “закрити справу”, натиснувши на міліцію своїм авторитетом…

Про те, що бандитські дев’яності повертаються, свідчать офіційні факти. Цього місяця, скажімо, співробітники УБОЗ (управління боротьби з оргзлочинністю) викрили групу рекетирів, яким мусили платити “данину” всі торгові точки та кафе, розташовані вздовж траси Київ-Чоп…

 

Думка з приводу

 

Станіслав Речинський, радник міністра внутрішніх справ Арсена Авакова:

 

Хвиля бандитизму вже піднялася. Зростає кількість розбоїв і пограбувань, з’являються нові “колективи” - озброєні, готові до всього. Армія безробітних - це потенційна армія криміналу. Через системне знешкодження Росією промисловості Донбасу та Луганська ця армія безробітних стане ще більшою.

Ще одна причина наступу бандитизму - слабкість державних інституцій. На жаль, українську міліцію тривалий час перетворювали у приватну фірму охорони влади від народу. Навіть сьогодні у наших правоохоронних органах легко визначити, хто чий ставленик та чиї інтереси захищає.

Третя причина росту бандитизму - “стволів” в Україні стало дуже багато. У кримінально налаштованих громадян їх, мабуть, більше, ніж у міліції. І якість цих “стволів”суттєво зросла. У новостворених злочинних угрупованнях на озброєнні, швидше за все, будуть вже БМД та БМП.

Ще одна причина неготовності міліції до боротьби з бандитизмом - її деморалізація. Сьогодні співробітник міліції - це невлаштована в побутовому сенсі людина з мізерною зарплатою та сумним майбутнім. Новий КПК перетворив міліціонера у раба прокуратури. А численні реформування призвели до невизначеності його майбутнього. Прийнятий нещодавно Закон “Про люстрацію” ще більше деморалізує міліцію. Людина, яку завтра чи післязавтра можуть звільнити зі служби, під бандитські кулі не піде…”