Вівторок, 25 вересня, 2018
© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного посилання на Портал Косівщини

Унікальний розумний робот від українських вчених

Косівщина - Новини Косівщини

Косів - Косівщина інформаційна | Публіцистика та аналіз | 2014-08-25 15:30:58

Унікальний розумний робот від українських вчених Співробітники Міжнародного науково-навчального центру інформаційних технологій і систем (МЦИТС) НАН і МОН України створили незвичайного робота - з інтелектуальним керуванням.

У своєму первозданному вигляді - експериментальний зразок - робот з “мізками” являє собою рухому платформу, оснащену ноутбуком і механічною рукою. Робот укомплектований веб-камерою, мікрофонами і різними сенсорами, що дає йому можливість орієнтуватися в приміщенні, чуйно реагувати на зміни навколишнього середовища і виконувати різні завдання.

Але головне достоїнство мобільного робота - “мізки”. Розробники програмного забезпечення забезпечили своє комп’ютерне дітище не має аналогів системою інтелектуального управління.

Наш мобільний робот має модульну структуру з можливістю формувати широкий спектр споживчих функцій і завдань користувача, - розповіла ZN.UA керівник проекту, старший науковий співробітник МЦИТС Ольга Сухоручкіна. - Модуль інтелектуального поведінки дозволяє приймати рішення в залежності від ситуації, адже вона може бути швидко змінюється або навіть непередбачуваною. Тобто, мова йде про інтелектуальний управлінні, а не програмному, як у звичайних роботів. Спеціальна технологія аналізу інформації, що моделює мислення, детально проаналізує ситуацію в кожному окремому випадку і підштовхне до виконання правильного рішення”.

Розробниками запропонована оригінальна структура пристрою - бортовий комп’ютер (він знаходиться на рухомій платформі) обробляє сигнали датчиків і двигунів, а на другому комп’ютері, який може бути десь в іншому місці або в кишені у людини (смартфон, планшет), відбувається “мозкова діяльність”.

Робот сприймає голосові команди. Завдання йому можна формулювати також у дистанційному режимі, через інтернет.

Через меню можемо поставити йому різні завдання, - пояснила Сухоручкіна. - Робот аналізує ситуацію в режимі реального часу, відтворюючи при цьому просторову картину. Якщо виникає якась позаштатна ситуація, наприклад, звук, що відрізняється від акустичного фону, робот попрямує на джерело шуму і покаже його камерою”.

На думку розробників, пристрій вдалося реалізувати концептуальне положення інтелектуального управління - подібно людині, система в різних ситуаціях, у тому числі позаштатних, приймає “розумне” рішення.

Прикладні задачі такого робота досить великі. Він може виконувати функції нагляду за приміщеннями (як система відеоспостереження), мобільного електронного секретаря, чергового в нічні зміни, а також домашнього помічника. Враховуючи можливість віддаленого доступу і спілкування з роботом, можливості застосування такої системи здаються фантастичними.

Наразі розробка використовується в освітніх цілях на кафедрах інформаційних технологій і робототехніки. Творці українського робота продовжують працювати над розвитком його функціональних можливостей.