Вівторок, 25 вересня, 2018
© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного посилання на Портал Косівщини

Хто палить поселення ромів в Івано-Франківську?

Косівщина - Новини Косівщини

Косів - Косівщина інформаційна | Публіцистика та аналіз | 2014-08-13 10:30:58

В Івано-Франківську гострою проблемою залишається не тільки поселення біженців із східних областей країни та анексованого Криму, а й перебування на території міста ромів.

Ромів чи так званих циганів недолюблюють в багатьох країнах світу і вони зазнають частих гонінь. Здебільшого через людей в їх оточенні, які відмовляються працювати і знані в околицях грабежами та шахрайством. Проте, не всі родини ромів ведуть такий спосіб життя. Інколи такі люди намагаються підпрацьовувати різноробочими на різних будовах чи складах. До слова, вдається працювати тим, хто має бодай якісь документи.

Кілька тижнів тому посадовці Івано-Франківська під час оперативної наради звернулися до правоохоронців міста, щоб ті провели відповідну роботу з ромами, котрі поселилися поблизу колії в районі Пасічної. Тоді ж заступник міського голови Руслан Гайда зазначив, що вже “частину роботи було проведено і роми з’їхали за межі міста”.

Як стало відомо, через кілька днів одне з поселень циган було спалене. Хто і як спалив поселення ромів, достеменно невідомо. І ми не можемо стверджувати, що це результати проведеної “роботи”. Однак ситуація мала місце. Відтак, кореспонденту «Бліц-Інфо» з достовірних джерел стало відомо, що до інших поселень, які залишились на території мало не щодня навідуються правоохоронці з вимогою покинути територію і виїхати за межі області.

Як повідомили в міському відділку міліції, правоохоронці не знають і навіть не чули про такий випадок, а скарг від мешканців щодо таких поселень не надходило. І вони взагалі не проводять ніяких робіт з поселенням циган на території міста.

Втім, заступник міського голови Михайло Верес зазначив, що поселення ромів в Івано-Франківську нелегальне і вони часто приїжджають просити грошей, використовуючи в корисливих цілях маленьких дітей та інвалідів. Конкретно на поставлені запитання про поселенців на Пасічній посадовець не відповів. Натомість зазначив, що на одне з поселень скаржились мешканці сусідніх будинків і туди ходили розбиратись правоохоронці. До слова, будинки від території займаної ромами знаходяться в радіусі кілометра.

Кореспондент «Бліц-Інфо» був на місці поселення ромів в тому числі і на спаленому. Тоді вдалося поспілкуватися з двома родинами, які проживали у різних частинах території.

Один із ромів розповів, що він заселився сюди нещодавно і проживає виключно з родиною – 8 осіб. Також він зауважив, що кілька разів на тиждень до них навідуються правоохоронці. В свій останній прихід вони дали його сім’ї три дні на виселення.

Відтак, чоловік з маленьким сином повів показати спалене поселення. Каже, коли прийшов, там вже нікого не було – застали лише попелище та слід від кількох наметів і кухні просто неба. Тому вирішили облаштувати своє поселення не на тому місці, а в кількох метрах звідти. Тож чоловік сподівається, що їм таки дозволять залишитись і наміру покидати територію не має.

Крім того, на території мікрорайону Пасічна є ще одна родина, що проживає неподалік забудов. Як розповів господар цієї родини ромів, на цьому місті вони проживають довгих п’ять років. Час від часу до них навідувались правоохоронці, але жити дозволяли. Відтак, з недавніх пір їх всілякими методами намагаються виселити. Навіть попри те, що чоловік вже знайшов житло в іншій області, правоохоронці «останнім» попередженням повідомили, що виселитись родина має до 15 серпня.

У родини з 12 чоловік лише четверо мають необхідні документи, тож вони і працюють на будівництві, щоб забезпечувати сім’ю. Чоловік бідкається, що міліціонери не дозволяють залишитися на 10 днів довше, щоб перебратись до нової оселі. Тож він переживає за здоров’я, життя родини та долю облаштованого поселення.

Вся ця ситуація виглядає досить дивно. Звичайно, що такий спосіб життя важко назвати цивілізованим. Та як відомо, роми з давніх-давен славляться кочовим способом життя, тому такий тиск з боку влади є дещо некоректним.

Як стало відомо цим порушенням прав людини на території Івано-Франківська зацікавились міжнародні представники з прав ромів. Однак ті від коментарів відмовились, адже не мають права виносити на загал внутрішні дослідження. Та все ж, надіємось, що вони зможуть розібратись, хто виселяє циган з міста таким диким та зовсім неєвропейським методом.