Вівторок, 25 вересня, 2018
© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного посилання на Портал Косівщини

Випадки самогубств дітей почастішали на Прикарпатті

Косівщина - Новини Косівщини

Косів - Косівщина інформаційна | Публіцистика та аналіз | 2014-08-09 14:15:21

Випадки самогубств дітей почастішали на Прикарпатті Від початку цього року на Івано-Франківщині зафіксовано 9 випадків вчинення суїцидів неповнолітніми. Це втричі більше, ніж за такий же період торік.

Основними причинами вчинення навмисних самоушкоджень дітьми, як правило, стають конфлікти з батьками, непорозуміння між хлопцем і дівчиною, нерозділене кохання. Трапляється, що до такого кроку дітей підштовхує скрутне матеріальне становище родини.

Як свідчить статистика, до самогубства чи спроби його вчинення вдаються як дівчатка, так і хлопчики. Що ж до вікових особливостей, то переважна їх більшість скоюється неповнолітніми віком від 14 до 18 років.

Фахівці визначили перелік особистісних рис, характерних для потенційних самогубців, в тому числі й серед дітей. Зокрема, таку схильність можуть мати невпевнені в собі особи, люди з заниженим рівнем самооцінки, не здатні самостійно подолати перешкоди, зі зниженим рівнем оптимізму і активності у складних життєвих ситуаціях.

На прийняття рішення про вчинення самогубства може вплинути цілий ряд факторів. Приміром, це може бути ускладнена адаптація до нових умов навчання чи проживання, знущання з боку однокласників або товаришів, втрата або смерть близької людини. Часом самогубство як вихід із ситуації можуть обирати особи, які бояться відповідальності за скоєний злочин, або причетні до різних неформальних молодіжних течій. Також однією з причин, через яку трапляються суїциди, є неспроможність усунути вади фізичного розвитку.

Щоб не трапилося лиха, батькам, родичам та педагогам з метою своєчасного виявлення дітей, які висловлюють наміри вчинити самогубство, слід звернути увагу на специфічні поведінкові прояви. На високий ризик вчинення суїцидальних дій у підлітків вказують, зокрема, відкриті висловлювання про бажання покінчити з собою (товаришам по навчанню, знайомим). Насторожити дорослих мають й непрямі «натяки» на можливість скоєння суїциду - «репетиція» самогубства, тобто, прилюдна демонстрація петлі з ременя, мотузки, імітація самогубства тощо. Особливої уваги і негайних дій з боку батьків чи осіб, які несуть відповідальність за дітей, вимагає активна попередня підготовка, цілеспрямований пошук засобів покінчити з собою і створення відповідних умов (накопичення отруйних та лікарських препаратів). Обов’язок старших – допомогти неповнолітнім знайти прийнятний вихід зі складної ситуації, у якій вони опинилися з тих чи інших причин.

Джерело: СЗГ УМВС України в Івано-Франківській області