Вівторок, 25 вересня, 2018
© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного посилання на Портал Косівщини

Дайте руки, юні други, серце к серцю най припаде...

Косівщина - Новини Косівщини

Косів - Косівщина інформаційна | Публіцистика та аналіз | 2014-08-04 08:00:11

Такий освітньо-культурологічний проект започатковано з нагоди вшанування пам’яті першого речника національного відродження західноукраїнських земель Маркіяна Шашкевича і спрямований на вивчення та збереження духовної скарбниці і національної культурно-історичної спадщини українського народу.

Заручившись шляхетною метою нам, українцям, легше буде розвивати національну культуру й пізнавати культурні надбання інших народів. Дозволить ближче познайомитися з творчістю майстрів мистецтв, відомих творчих колективів, обдарованої учнівської та студентської молоді.

Наша українська національна різномаїтість - це наше багатство. Це золотий фонд європейської цивілізації. Це візитівка і шлях до успішного формування української державницької нації.

 

ПЕРЕМИШЛЬ - КНЯЖЕ МІСТО НАД СЯНОМ

Сяє позолота куполів, річка виблискує, як дзеркало, срібляться соснові крони. Осіннє листя, що золотом засипає вулиці давньої столиці Червоної Русі, нагадує нам про героїчні і драматичні часи перемиської землі - духовного осердя нашого народу й української присутності у рідному краї. Про Перемишль згадує преподобний Нестор Літописець у найвидатнішій пам’ятці літописання Київської Русі “Повість минулих літ”. Звідси, з руського міста на межі Карпатського підгір’я і Надсянської низовини, веселковими барвами зазвучав національний гімн “Ще не вмерла Україна”. З цією величною піснею на вустах здійснили свій героїчний чин під Крутами колишні учні перемиської української гімназії Григорій Піпський та Іван Сорокевич.

Зустрівся я з паном директором Комплексу загальноосвітніх шкіл № 2 імені Маркіяна Шашкевича в Перемишлі у його скромно, але зі смаком обладнаному кабінеті. Незважаючи на зайнятість магістр Петро Піпка знайшов час для спілкування. “Історія перемиської школи імені Маркіяна Шашкевича, - розповідає пан Петро, бере свій початок від 1911 року, коли з ініціативи місцевого Братства св. Миколая і Українського педагогічного товариства та з нагоди 100-ої річниці від дня народження Маркіяна Шашкевича розпочала діяльність семикласна всенародна школа, яку стали називати ”Шашкевичівка”.

Разом з паном директором ми відвідали Український військовий цвинтар у Пикуличах, де знайшли свій останній спочинок старшини і козаки Дієвої армії УНР, стрільці УГА, вояки УПА - понад дві тисячі учасників визвольних змагань. Віддали шану визначним українським діячам на головному цвинтарі міста по вул. Ю.Словацького: провіснику нової епохи національного відродження о. Івану Могильницькому, першому директору цісарсько-королівської II Гімназії у Перемишлі доктору Григорію Цеглинському, доктору Теофілю Кормошу, фундатору побудови Народного дому в місті над Сяном, письменниці Уляні Кравченко, блаженним священномученикам Йосафату (Коциловському) і Григорію (Лакоті).

Сьогоднішнє місто волею долі стало частиною історії багатьох народів, поєднало культуру Сходу і Заходу та визначило сьогоднішнє обличчя Перемишля. Унікальні витвори архітектурного мистецтва: Архикатедральний Собор св. Івана Хрестителя УГКЦ, храм Успіння Пресвятої Богородиці Автокефальної Православної церкви у Польщі, Архикатедральний Собор Успіння Пресвятої Богородиці і Івана Хрестителя римсько-католицької церкви, Український Народний дім створюють атмосферу автентичності різних епох.

Воскресла із небуття церква Співстраждання Пресвятої Богородиці монастиря отців Василіян у Перемишлі, - розповідає отець Юліан Коваль, ігумен Перемишльської обителі. - З Божою допомогою та заступництвом покровительки храму - Пресвятої Богородиці, жертводавців, людей доброї волі, василіянської спільноти відновлена церква стала свідченням історичного буття українців на Перемишльській землі”. Натхненно і велично звучать піснеспіви хору монастирського храму та лунає під куполом: “Ще молимось за Богом бережений народ наш, за правління і за все військо українське”.

Замки, монастирі, палаци, костели, церкви, синагоги, фортифікаційні споруди, пам’ятники. Висота інженерного мистецтва, багатство композиційних форм сягають вершин зодчества, утворюючи єдиний величний художній ансамбль міста-музею.

Славною принадою Перемишля став пам’ятник звитяжному вояку цісарсько-королівської армії Габсбурзької імперії Йожефу Швейку. На честь знаменитості у Перемишльській фортеці відбувається щорічний Міжнародний фестиваль мистецтв “Форт. Місія”. Іменем легендарного героя відомого роману Ярослава Гашека називають кафе, піцерії, готують вишукані страви та медяники із зображенням бравого солдата Швейка.

Перемишль - місто легенд та історій. Українські народні оповідання, польські перекази, єврейські притчі - грані великої історії гостинного міста, до якого хочеться повертатися ще і ще.

Автор: Микола СОЛОНЕНКО, місто Коломия