Неділя, 17 червня, 2018
© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного посилання на Портал Косівщини

Травневі свята: місце зустрічі змінити не можна?

Косівщина - Новини Косівщини

Косів - Косівщина інформаційна | Публіцистика та аналіз | 2014-04-24 12:45:36

Травневі свята: місце зустрічі змінити не можна? Календар стрімко наближає нас до чергової “обойми” свят - травневих.

Прикро, але урочистості з нагоди відзначення цих, віднесених державою до святкових, дат, в останні роки все більше привертали увагу іванофранківців черговою порцією скандалів між прихильниками двох символік - червоної та червоно-чорної. У нинішній неспокійний час ідеологічні міжусобиці між політичними опонентами, навіть локального масштабу, ризикують стати фатальними для країни в цілому.

Найбільше провокацій цими днями, як запевняють політики, російські спецслужби готують саме на Західній Україні. То чи готові ідеологічні противники укласти ”мирову”?

Рівень напруги та рішучості протистоянь між опонуючими політсилами в останні кілька років став поступово доходити до краю. У 2011-му червоних прапороносців та ветеранів, які почепили на лацкани кителів георгіївські стрічки, від націоналістів довелося “відбивати” численним представникам міліції. У 2012 році активістів ледве вдалося стримати вже на порозі міського компартійного офісу. А минулого року конфліктуючі сторони зайшли ще далі - аж до окружного адмінсуду. Там комуністи вимагали скасування рішення Івано-Франківської міської ради про заборону радянської символіки.

У сьогоднішніх умовах життя країни, застерігають політологи, травневі свята - особливо родючий ґрунт для різноманітних провяокацій та розпалення сепаратизму. Інформацію про ймовірні в ці дні провокації, зокрема у Західній Україні, озвучили кілька народних депутатів. За словами Геннадія Москаля, провокації можуть початися ще напередодні травневих свят - 28 квітня, в день, який вважається створенням дивізії СС “Галичина”. “Цього дня, - стверджує Москаль, - центральними вулицями Львова, Івано-Франківська та Тернополя мають пройти марші з символікою СС “Галичина” та гаслами, які сприйматимуться жителями південно-східної України, як загроза свободі, життю та майну”.

Микола Томенко під час одного з брифінгів у Верховній Раді повідомив про відому йому із достовірних джерел підготовку “хвилі провокацій”, що готується по Західній Україні на 9 травня. Про те, що “Росія готує профашистський марш у Львові”, попередив також Олександр Бригинець.

Календарну дату, що стала місцем зустрічі інтересів затятих ідеологічних противників - хочемо ми того чи ні, - змінити апріорі не можна, навіть на нинішньому крутому повороті української історії. То чи готові змінити свої настрої конфліктуючі сторони? Для визначення “температурного режиму” у місті напередодні травневих свят “ЗК” поспілкувався із безпосередніми учасниками дійства. Наскільки відвертими у своїх відповідях вони були - нехай розсудить читач.

 

Руслан Марцінків, народний депутат України від ВО ”Свобода”:

- На 28 квітня ми не плануємо ніяких заходів, це фальшива інформація, не знаю, звідки вона взялася. Єдине, що у травні ми традиційно проводимо, - Свято Героїв, робимо урочистий концерт, де присутні представники української дивізії “Галичина”. Але ви говорите про якісь масштабні заходи, марші - наскільки я поінформований, по Західній Україні взагалі нічого подібного не планується. Втім, можливо, хтось і має подібні наміри, але точно не “Свобода”. Загалом, думаю, якщо десь і будуть розхитувати ситуацію, то ризики цього більші в Центрі та на Сході України.

 - Чи планує ВО “Свобода”, як і в минулі роки, влаштовувати акції протесту на 9 травня?

- Участі в урочистих заходах цього дня ми брати не будемо ні в якому разі. В цей день треба не шабашувати, а правити панахиди за убієнними. Але зараз дати остаточну відповідь на ваше запитання я не можу.

 

Ігор Міглачов, очільник обласного осередку Комуністичної партії України:

- З огляду на політичну ситуацію в країні, жодних заходів на травневі свята цього року ми проводити не будемо. Що стосується Дня Перемоги - то це державне свято, тут певні зобов’язання в проведенні урочистостей має і влада. Думаю, багато людей самі, хто захоче, прийдуть вшанувати пам’ять загиблих вояків Великої Вітчизняної війни - це особисте право кожного, яке ніхто не відміняв. Ми, своєю чергою, не будемо використовувати нашу традиційну символіку. З приводу провокацій - їх з нашого боку ніколи не було. Не буде і тепер.

- Чи очікуєте певних акцій від інших політичних сил?

- Від них, насправді, очікувати можна всього. Але зараз у місті все спокійно, то для чого їм зумисне порушувати цей спокій? Ситуація, в якій ми всі сьогодні опинилися, ніби “на сковорідці”. Але і ми, як опозиційна політична сила, і чинна влада, в тому числі місцева, зацікавлені у тому, щоб тут було спокійно і надалі. Тому від націоналістів ми очікуємо толерантного ставлення, яке буде і з нашого боку також.

 

Василь Абрамів, лідер організації “Правий сектор” на Прикарпатті:

- Оскільки більша частина членства “Правого сектора” зараз перебуває в центральних і східних областях України, провести якісь масштабні заходи - чи на 28 квітня, чи пізніше, в нас навіть не вистачить людей. Крім того, ми вважаємо, що найкраща пам’ять про наших попередників - це робити якусь справу, а не ходити, кричати і махати прапорами.

- Чи будете виступати проти відзначення у місті травневих свят?  

- Ми поважаємо ветеранів Великої Вітчизняної війни. Але вважаємо неприпустимим інше - проведення в ці дні комуністичних шабашів. Чомусь кожен рік виходить, що це не свято героїв, а свято комуністів. Чому? Хай святкують, марширують, але не під червоними, а під українськими прапорами. І все, ніяких питань!

Зараз комуністична символіка в нашій області заборонена. Тому, думаю, це мало б бути месиджем не провокувати ситуацію. Перешкоджати таким дійствам ми не будемо, але знайдемо спосіб викласти свою позицію.

 

Сергій Адамович, заступник голови обласної державної адміністрації з гуманітарних питань:

- Поки що заявок на проведення якихось заходів у цей день ОДА не отримувала. Чи будуть вони взагалі, зараз важко сказати - формально їх можна подати навіть за день до проведення. Але, що стосується “Свободи”, я переконаний, вона ніяких провокативних дій не буде проводити. Щодо “Правого сектора” - я не маю підстав вважати, що вони здійснюють якусь антидержавну діяльність. Якщо хтось буде готувати провокації, то СБУ оперативно це виявить, як виявляє у східних і центральних областях. Є пересторога щодо 9 травня. Але, думаю, нам вдасться попередити конфліктні ситуації.

- Чи будуть брати участь у святкових заходах представники влади?

Так, у нас передбачені заходи з нагоди Дня Перемоги. І покладання вінків, і панахида, і концерт для ветеранів у філармонії. Але у проведенні цих заходів ми акцентуємо увагу на тому, що мова йде про закінчення Другої світової війни і про трагедію для мільйонів людей, а не на святкуванні як такому.

- У місті помітно побільшало міліції - це не пов’язано з інформацією народних депутатів про можливі провокації?

- Ні, може вони просто запрацювали нарешті (сміється - “ЗК”). Це жарт. Насправді інформації про загострення суспільно-політичної ситуації в області немає.

 

Михайло Мулик, голова станиці Галицького братства дивізійників:

- Пам’ятати, відзначати треба всі пам’ятні дати - і 1 травня, і 9 травня, і 28 квітня. Навіть у нинішній неспокійний час. Є дати - і треба про них пам’ятати.

Зараз кажуть, не дають святкувати комуністам. А вони, коли був концерт до 65-ї річниці створення СС “Галичина” (цього року 71-а річниця - “ЗК”), прийшли під філармонію із червоними прапорами, протестували. Були навіть журналісти з Москви. Та що казати, якщо навіть за Ющенка не хотіли, щоб ми шанували цей день, дзвонили, просили… Ну зараз, думаю, вже буде інакше.

День Перемоги - інше свято, але там теж гинули люди. На цвинтарі у Золочівському районі в Львівській області у братській могилі поховані всі - і радянські, і німецькі солдати, і дивізійники. І вшановують кожного року пам’ять усіх разом, а не окремо тих, тих чи тих. Так і треба цей день святкувати - піти на цвинтар і помолитися. Але без прапорів! Причому будь-яких. Я вам більше скажу - я злий, коли бачу червоно-чорний прапор на міській раді. Це бойовий прапор, він має бути в музеї, на святі. Все треба робити мудро, я вважаю. І пам’ятати: для нас всіх є один головний прапор - синьо-жовтий.