Вівторок, 24 квітня, 2018
© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного посилання на Портал Косівщини

Привідкрити завісу кіберзлочинів

Косівщина - Новини Косівщини

Косів - Косівщина інформаційна | Публіцистика та аналіз | 2014-02-07 12:30:39

Привідкрити завісу кіберзлочинів Вони традиційно заробляють на людських слабкостях. Кіберзлочинці відрізняються від решти зловмисників хіба що інструментами, за допомогою яких реалізовують старі, як світ, схеми наживи.

Їхні “відмички” до наших гаманців - це ІТ-технології, Інтернет, мобільні телефони та всілякі інші гаджети, які дозволяють під’єднуватися до Всесвітньої мережі. Плюс творчий підхід.

Огляд найбільш типових злочинів на території Прикарпаття “ГК” склав з допомогою Андрія Рогалевича, підполковника міліції, начальника сектору по боротьбі з кіберзлочинністю обласного УМВС. 

Шахрайство з базами даних та в мережі Інтернет - на ці гачки зловмисники ловлять найбільше “рибки”. Обман, використання довіри, а також невігластво у поводженні з комп’ютерними мережами дозволяють злодіям вичищати кишені - способів для цього є доволі.

Минулого року одним із найбільш голосних випадків кібершахрайства на Франківщині була оборудка з базами даних клієнтів “Приватбанку”. Старший спеціаліст одного з банківських відділень, що в силу своїх службових обов’язків мав доступ до інформації про клієнтів з кредитками та зарплатними картками, розробив схему викрадення коштів з клієнтських рахунків і “злив” дані трьом своїм товаришам. “Щоби втілити задум, вони придбали ноутбуки й мобілки, - розповідає Андрій Рогалевич. - В цих ноутах ми знайшли тексти, які зачитували клієнтам, коли телефонували до них”.

Вкрадена база даних - це були номери карток, адреси, місця роботи та інші особисті дані, а також номери закріплених за картками телефонів. Спочатку один із зловмисників телефонував жертвам, представляючись банківським працівником і нібито перевіряючи особисті дані. Він вивідував, чи людина має роботу і, відповідно, гроші на картці. Після цього до справи брався колишній банківський службовець. Російською мовою називався представником головного офісу банку з Дніпропетровська, розповідав про проблеми з рахунками і просив допомоги їх усунути. А насправді використовував банківську послугу “зняття готівки без картки”. Потерпілі - а це були жінки середнього віку, переважно вчительки і лікарі, - навіть не чули про таку операцію. Відтак спокійно повідомляли злодієві номер таємного коду, який треба було ввести в банкомат - він приходить клієнту на мобільний. “Більше того, вони не замислюючись називали шахраям ще й пін-код картки. Взагалі-то слід затямити, що працівники банку ніколи цим цікавитися не будуть - вони й так це все знають. Тому пін-коди карток та паролі доступу до рахунків не слід повідомляти взагалі ніколи нікому”, - застерігає підполковник.

З жовтня 2012 до січня 2013, коли їх затримала міліція, група обчистила карткові рахунки мешканців не лише Франківської, але й Тернопільської, Хмельницької та Чернівецької областей. Чоловіки вчинили 55 злочинів і привласнили більше 120 тисяч гривень. У січні цього року їх засудили. Організатора й ініціатора оборудки покарали на 6 років позбавлення волі з конфіскацією майна та штрафом у 68 тисяч гривень. Учасників групи ув’язнили на 5 років з випробуванням на три та два роки.

Найбільш поширені шахрайства в мережі Інтернет - на сайтах-аукціонах під час купівлі-продажу. В розрекламованих “Аукро” і “Сландо” можна запросто придбати підробки замість брендових товарів чи й взагалі купити крам, якого не існує. Відтак не варто погоджуватися на передоплату. Трапляється, що продавці змовляються з групою своїх друзів і “накручують” ціну - так людина купує дешеві товари за завищеними цінами. Годі казати, що продавців за номерами мобільних телефонів знайти потім, коли обман викрито, попросту неможливо - шахраї в більшості випадків купують стартові пакети, щоб використати їх одноразово.

Подібним чином виманюють гроші на сайтах з продажу потриманих автомобілів. В мережу вантажать гарне фото машини, описують технічні дані. Коли покупець виявляє бажання придбати авто, його “накручують”, мовляв, є вже кілька таких охочих. Тому треба заплатити невеличкий завдаток. Гроші зникають разом із продавцем та його телефоном.

Про фішинг, коли шахраї представляються в переписці представниками банку, виманюють дані рахунків і знімають кошти, “ГК” вже писав. Так само, як і про скіммінг - використання спеціальних насадок на клавіатуру банкоматів, які зчитують пароль і фіксують дані картки. Із таким видом шахрайства франківські правоохоронці мали справу в 2011 році. Тоді в обласному центрі орудувала група з українців і громадян Молдови. Злодіїв затримало УБОЗ, наразі вони відбувають покарання.

Дуже часто франківці стають жертвами псевдолотерей та розіграшів. “На сторінку в соцмережах чи листом на електронну пошту приходить майстерно складене повідомлення про те, що вас відзначили виграшем - айфоном, планшетом тощо. Треба тільки оплатити його доставку”, - розповідає про схему одного з найбільш поширених шахрайств підполковник міліції. За його словами, таку “гру” ведуть зазвичай добре підготовлені люди, які не лізуть за словом у кишеню, вміють переконувати і втиратися в довіру. Зрозуміло, що гроші, заплачені за пересилку, зникають, як і фірма, що вирішила зненацька вас “ощасливити”, та її працівники.

Серед інших справ, з якими працювали впродовж останніх трьох років спеціалісти сектору кіберзлочинів, були й такі, що пов’язані зі суспільною мораллю. Простіше кажучи - виготовлення порнографії і поширення її в інтернеті. “Є групи в соцмережах, які створюються спеціально для обміну такою інформацією, - розповідає Андрій Рогалевич. - Якщо буде зроблено огляд сторінки і доведено, що порнографія від вас потрапляла на сторінки ваших друзів, то це кваліфікують як поширення. І це вже буде кримінальним злочином - стаття 301 КПК. Те саме, якщо зробити фото на телефон і послати комусь ммс. Така дія, по суті, прирівнюється до продажу порнодисків…”

Не останнє місце серед кіберзлочинів посідає проникнення в комп’ютер з метою заволодіння інформацією. Найчастіше використовується вірусна програма, так званий “троянський кінь”, що стягує задані дані. Переважно - доступ до банківських рахунків. “Трояни” запускають як фірмам, так і в особисті комп’ютери. “Є підприємство Держфінмоніторинг, яке постійно відстежує і фіксує канали регулярних платежів фірм. Тож якщо раптом якась велика сума перераховується в невідомому раніше напрямку, то такий платіж блокують і повідомляють про це бізнесменів, - пояснює Андрій Рогалевич. - Так уникають збитків. У 2013 таких випадків у нашій області не було”.

А от зовсім “свіжий” спосіб незаконно заробити кошти - рефайлінг - мав місце. Факт задокументований, повідомив спеціаліст з кіберзлочинів. Рефайлінгом називають незаконне здешевлення міжнародних дзвінків - коли міжнародні розмови пропускають по каналах зв’язку як місцеві. Зрозуміло, що користувачам зручно розмовляти в рази дешевше, ніж це пропонує “Укртелеком”, однак така практика наносить державі багатомільйонні збитки. Схему, що її викрили у Франківську, реалізовувала приватна фірма з допомогою особи, яка живе за кордоном. Та купувала дешевий трафік і налагоджувала зв’язок через Інтернет, який дозволяв перетворювати аналоговий сигнал на цифровий і знову на аналоговий - завершувати міжнародні зв’язки на українських мережах під виглядом місцевого трафіку всередині країни. При цьому застосовувалися модеми та маршрутизатори. Обладнання, за допомогою якого здійснювалася незаконна діяльність, спеціалісти сектору кіберзлочинів знайшли і вилучили у Франківську.