П'ятниця, 25 травня, 2018
© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного посилання на Портал Косівщини

Учені з'ясували, що великий живіт об'їдає мозок

Косівщина - Новини Косівщини

Косів - Косівщина інформаційна | Публіцистика та аналіз | 2013-10-21 09:30:11

Учені з'ясували, що великий живіт об'їдає мозок Дослідники з медичного центру Університету Раш (Rush University Medical Center), що в Чикаго (США), з’ясували, чому люди з великим животом утричі частіше страждають від втрати пам’яті і недоумства в похилому віці.

У 2008 році каліфорнійські науковці заявили, що у огрядних людей в 3,6 раза частіше розвивається недоумство. Однак наступні дослідження показали неточність цих відомостей - в 2010-му році американські служителі науки з’ясували, що проблеми з пам’яттю виникають через великий живіт.

Тоді науковці підсумували: що більше у людини жиру в ділянці живота, то вищий ризик, що з віком у неї розвинуться втрата пам’яті і слабоумство.

Нещодавно співробітникам медичного центру Університету Раш вдалося не тільки довести правильність цього висновку, а й пояснити причину взаємозв’язку.

Дослідники на чолі з професором неврології Каліпадом Паганом (Kalipada Pahan) виявили в печінці людей з великою кількістю жирових відкладень на животі низький рівень білка PPAR-альфа, що бере участь у спалюванні жирів.

Щоб поповнити запаси цього білка, печінці доводиться “забирати запаси” у гіпокампу, функціями якого є запам’ятовування і кодування навколишнього простору.

У людей з великою кількістю жиру на животі печінка повинна працювати понаднормово, щоб засвоювати і повністю переробляти жир. Оскільки під час такої роботи запаси білка PPAR-альфа стрімко виснажуються, печінка ніби здійснює набіги на інші органи, включаючи головний мозок. Під час цього процесу рівень цього білка знижується вже в гіпокампі, що перешкоджає навчанню і запам’ятовуванню, внаслідок чого порушується збереження, накопичення і відтворення інформації”, – наводить слова науковців журнал LiveScience.

Дослідники перевірили правильність своїх висновків під час експерименту з мишами.

Ми досліджували кілька груп тварин: у однієї був брак білка PPAR-альфа в печінці, але була хороша пам’ять, а у іншої - нестача білка в мозку, що позначалось на пам’яті й навчанні.

Коли ми ввели білок PPAR-альфа мишам з другої групи, то показники їхнього навчання і пам’яті значно покращали. Тепер нам належить з’ясувати, як підтримувати нормальний рівень цього білка в мозку, і тим самим запобігти втраті пам’яті і слабоумству”, – повідомив Каліпад Паган.