Понеділок, 23 квітня, 2018
© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного посилання на Портал Косівщини

За щасливий шлюб відповідає...ген

Косівщина - Новини Косівщини

Косів - Косівщина інформаційна | Публіцистика та аналіз | 2013-10-10 09:30:40

За щасливий шлюб відповідає...ген Дослідники з Каліфорнійського університету (Беркли, США) з’ясували, що емоційна задоволеність кожного з подружжя відносинами у шлюбі залежить від присутнього в них варіанта гена, що регулює перенос нейромедіатора серотоніна в головному мозку.

Як повідомляється в прес-релізі університету, результати дослідження будуть опубліковані он-лайн у журналі Американської психологічної асоціації Emotіon.

Група під керівництвом психолога Роберта Левенсона (Robert W.Levenson) протягом більше 20 років, починаючи з 1989 року, працювала з 156 подружніми парами середнього й старшого віку. Кожні п’ять років кожен з подружжя розповідав психологам про свої відчуття щодо емоційної сторони шлюбу. Крім того, парам пропонували спілкуватися один з одним у лабораторних умовах, що дозволяло дослідникам оцінювати їхні реальні взаємини на підставі виразів облич, “мови тіла”, тону голосу й теми розмови.

125 учасників дослідження здали зразки своєї ДНК, що дало можливість авторам порівняти їхній генетичний профіль із заявленим рівнем задоволеності шлюбом і емоційною тональністю бесід із подружжям у ході лабораторного тестування.

Було встановлено, що у людей, які одержали спадково від кожного з батьків по вкороченому варіанту гена переносника серотоніна 5-HTTLPR (близько 17 відсотків учасників), є чітка кореляція між емоційною тональністю спілкування із партнером і заявленим ступенем задоволеності шлюбом. Як виявилося, для таких людей гарні, теплі відносини із “половинкою” мають першорядне значення, при перевазі негативного емоційного тла вони почувають себе дуже нещасними у шлюбі й навпаки, при превалюванні позитивних емоцій - надзвичайно щасливими.

Що стосується учасників, які успадкували одну або дві “довгі” аллелі гену 5-HTTLPR, то для них емоційна тональність спілкування із парою за шлюбом або зовсім не впливала на ступінь задоволеності шлюбом, або впливала в дуже невеликому ступені.

Індивідууми із двома “короткими” аллелями – як кімнатні рослини, що цвітуть у шлюбі при сприятливому емоційному кліматі й засихають у зворотному випадку, - пояснила співавтор Левенсона Клаудія Хаазе (Claudіa M.Haase). - У той же час люди з однієї або двома “довгими” аллелями набагато менш чутливі до емоційного клімату подружніх відносин”.

Як відзначив у цьому зв’язку Левенсон, “результати дослідження показують, що не тільки в ранньому дитинстві, але й протягом всього життя ми максимально піддані впливу наших генів”.

Ген 5-HTTLPR, що грає ключову роль у серотонінергічній нейромедіаторній системі головного мозку, що бере участь у регуляції настрою, відомий як “ген щастя”, тому що від його варіативності залежить рівень трансмісії серотоніну. “Короткий” варіант гена спричиняє знижений рівень переносу серотоніну й підвищує ризик розвитку депресії, у той час як “довгий” варіант, навпаки, збільшує рівень транспорту “гормону радості” і сприяє більшій задоволеності життям.