Субота, 20 жовтня, 2018
© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного посилання на Портал Косівщини

Гіркий присмак солодкого свята

Косівщина - Новини Косівщини

Косів - Косівщина інформаційна | Публіцистика та аналіз | 2013-08-26 12:30:04

Гіркий присмак солодкого свята Затоптані клумби, зрізані гілки дерев, купи сміття та самовільна торгівля - обов’язкові елементи святкування Дня міста у Коломиї.

Кажуть, що кожна подія завжди має дві сторони медалі. Кореспонденти ДК вирішили не “підсолоджувати” уявлення містян про відзначення 772-ої річниці в Коломиї. Які фактори надали святкуванню Дня міста негативного забарвлення - читайте далі.

 

Нема коштів - нема озеленення

Щороку, напередодні 19 серпня, Коломия потопала у зелені. Комунальники висаджували різноколірні квіти, чистили клумби, обрізали старі гілки дерев. Цьогоріч головні господарники міста до цієї справи рук не докладали. Причина проста - у казні немає коштів. Тому у День міста гостей зустрічали лише поодинокі “багаторічки”, які висадили ще кілька років тому.

Заступник міського голови Михайло Білоус погоджується, що робіт з озеленення у місті достатньо. Але коштів на них немає.

-​ У міськраді “левова частка” боргів за 2012 рік. Наше завдання - у кінці року вийти хоча б на “нуль”, - зазначає М. Білоус. - Коштів на повноцінне озеленення міста потрібно чимало, бо сюди входить не лише розсада квітів, але й очищення та обрізання дерев.

Не лише “голі” клумби впадали в очі допитливим туристам. На фасадах будинків, деревах, електричних стовпах красувалися самовільно розклеєні рекламні оголошення. Ще за тиждень до свята Михайло Білоус обіцяв, що комунальники очистять місто від надлишку незаконної реклами. Тепер лише розводить руками. Каже, що працівники “комуналки” не встигли справитися з цим завданням.

 

Про зрізані гілки та бруківку в крейді

19 серпня - свято не лише для мешканців та гостей Коломиї, але й для “кишень” приватних підприємців. Найзавбачливіші почали готуватися ще за день до празника. Підприємці старалися якомога вигідніше розмістити свою торговельну точку. Кожен шукав “рибного” місця. Продавець Микола вирішив, що його палатка повинна стояти одразу зліва від скульптури оленів у парку ім. Трильовського. Щоб вдало розкласти товар, чоловік зрізав кілька гілок дерев, які впиралися в палатку. На галас коломиян, які у той час гуляли по парку, чоловік уваги не звертав. Пан Микола наполіг, що так йому буде зручніше торгувати. Та й ніхто ж чоловікові не казав, що цього робити не можна.

Тим часом у середмісті продавці розмальовували крейдою облюбовані місця для торгівлі на День міста. Кожен виділяв необхідну для себе територію та робив відповідні підписи з назвами своїх магазинів, щоб бодай хто інший не зайняв його місце. До вечора “стометрівка” рябіла розмальовками від підприємців. Туристи були вкрай обурені таким виглядом середмістя. Кажуть, що у європейських країнах такого ніхто не практикує. Вперше зустрічають, щоб місце продажу позначали таким методом - крейдою на бруківці.

 

Поповнити казну на День міста нікому

В управлінні економіки міськради розповідають, що дозволу на таке розміщення жодному підприємцеві не видавали. Розділяли таким чином місця для продажу торгівці самовільно, хоча розмістити свої столи для продажу товару у День міста могли всі охочі. “Управління економіки підготувало дислокацію - виділили вулиці, де могли розміщувати свої торговельні точки приватні підприємці. На площі Скорботи мали змогу торгувати художні майстри, у міському парку - пасічники, а вздовж вул. Чорновола - торгівці продовольчими товарами, - розповідає начальник управління економіки міськради Ольга Гранда. - Для цього видавали спеціальні погодження в управлінні. Отримати їх мали можливість усі приватні підприємці, які до нас звернулися. Цьогоріч їх було 45, що порівняно з минулим роком у кілька разів більше. Ці погодження були повністю безкоштовними”.

У ратуші переконують, що збирати кошти з підприємців за розміщення торговельних точок не мають права. “В Україні немає такого закону, який би це забезпечував, - зазначає Ольга Гранда. - Цей дозвіл ліквідований у 2006 році. Єдине, що у компетенції працівників управління, - це проконтролювати розміщення точок продажу та дотримання меж. З кожним з підприємців провели роз’яснювальну роботу. Нагадали про те, що вони мають прибрати своє місце, не виносити товар на проїжджу частину та дотримуватися громадського порядку”.

Менше півсотні підприємців отримали погодження, але торгували на День міста утричі більше продавців. В управлінні економіки зазначають, що це належить до самовільної торгівлі. Також економісти зазначають, що від продажу у День міста немає жодних надходжень до казни. Єдине пояснення у чиновників - неврегульоване законодавство.

Проте голова бюджетної комісії міськради Михайло Комісарук переконаний: приватні підприємці повинні платити за місце продажу. Бо не може людина самовільно продавати у місті. Для торгівлі у такі свята, як День міста, підприємці повинні придбати короткотерміновий патент. Його вартість складає у середньому 15 - 20 грн. Сума невелика, але для місцевого бюджету й ці кошти потрібні, якщо зважати на те, що торговельних точок на День міста було більше сотні. Згідно зі статтею 267 п. 3.2 Податкового кодексу України: “Ставка збору за провадження торговельної діяльності та діяльності з надання платних послуг встановлюється в таких межах: на території міста Севастополя, міст обласного значення (крім обласних центрів) і районних центрів - від 0,04 до 0,2 розміру мінімальної заробітної плати”.

-​ Багато приватних підприємців мабуть і не знають про короткотерміновий патент. Але він необхідний, коли людина хоче продавати свою продукцію у такі свята, як День міста чи День молоді, - зазначає Михайло Комісарук. - Якщо ми прагнемо йти до Європи, то давайте працювати по-європейськи.

Наразі від такої торгівлі казна товстішою не стає. Єдине, що тішить міськраду, - шість підприємців, які розміщували габаритні торговельні точки, уклали угоди з комунальним підприємством про прибирання свого місця. Тобто кілька “копійок” комунальники змогли заробити.

 

Смітили, де хотіли

І хоча гіркий перелік святкування можна продовжувати безкінечно й говорити про проблему довго і нудно, нічого так не запам’ятовують коломияни, як сміттєвий безлад зранку 20 серпня. Правда, цьогоріч комунальники попрацювали на славу. До десятої години зуміли прибрати середмістя та парк ім. Трильовського.

Працівник КП “Полігон-екологія” Галина Іванівна каже, що сміття було вдосталь - вивезли два причепи. “У нас все просто - урни стоять напівпорожні, а довкола цілі купи сміття. Кожен смітить, де йому заманеться. Це вже культура коломиян”.

Смітили не лише містяни і гості. Купу пластику та скла комунальники назбирали й у місцях розміщення торговельних точок підприємців. Проконтролювати такі дії торговців не було кому. Як з’ясувалося, працівники муніципальної дружини у той день відпочивали. Як розповів їхній директор Михайло Чикур, за колективним договором у муніципальників на День міста - вихідний. Тому недобросовісних підприємців, які смітили, штрафувати було нікому.