Середа, 20 червня, 2018
© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного посилання на Портал Косівщини

Літо - для роботи

Косівщина - Новини Косівщини

Косів - Косівщина інформаційна | Публіцистика та аналіз | 2013-07-30 13:30:00

Літо - для роботи Поки одні підлітки насолоджуються заслуженими канікулами, інші беруться заробляти свої чи не перші гроші. Тема літнього підробітку для молоді - завжди актуальна.

Ми ж вирішили дослідити, скільки і як саме школяр чи студент може заробити в Івано-Франківську.

Принеси-подай

Офіціанти - знайти таку роботу зовсім не складно, той же інтернет рясніє оголошеннями, особливо в цей час, коли місто заповнене літніми майданчиками. На одному з таких і беремося розпитувати молоденьку дівчину. Та говорити не відмовляється, тільки просить не вказувати, де працює. Отож звати її Оксана, цього року закінчила четвертий курс Прикарпатського. “Я на цьому літнику уже другий рік, - каже вона. - Працюємо тут у дві зміни - з 11 до 15 і з 15 до 23. За одну зміну платять 40 грн. Можна працювати і у дві підряд - тоді зарплата 60 грн.”. Ми дивуємося з такої арифметики, а вона тільки плечима знизує, така воля власника. Крім того, каже дівчина, буває добряче виручають чайові, за день можна назбирати і 100 грн., але це якщо дуже багато клієнтів. В інших закладах - у центрі міста - від 100 грн. починається денна ставка.

Плюси: Багато побігаєш, гарно посміхнешся, більше заробляєш.

Мінуси: Цілий день на ногах, клієнт може нагрубити, штрафи - за побитий посуд, скарги відвідувачів і т. д. А ще роботодавці надають перевагу повнолітнім з досвідом роботи.

Вікна‑двері

Біля центрального ринку невисокий хлопчина простягає листівку з рекламою дверей, стаємо балакати. Звати його Богдан, має 17 років, студент коледжу.

Я консультант, - поважно переконує той. - Розповсюджую візитки про нашу фірму, якщо люди цікавляться вікнами чи дверима, я все розповідаю. Цю роботу знайшов ще минулого року, через оголошення у газеті. Подружився з начальником - молодий такий хлопчина, і цього року знову тут працюю. Хороша робота, скажу вам”.

Графік у хлопця - від 9 до 17, має годину на обід. Заробіток залежить від замовлень. Богдан витягає блокнотик, де все занотовано. Так, якщо назбирує замовлень від 1 до 5 тис. - це 20 грн., від 5 до 10 - 30 грн., від 10 до 15 - 50 грн., від 15-20 - 70 грн. Це його ставка, плюс отримує відсотки - якщо сума замовлень до 15 тис. - 2%, більше 15 - 3%.

Якщо працювати цілий день, не халявити, то нормальні гроші, - запевняє він. - Я в середньому заробляю 1 – 1,5 тис. на тиждень”.

Плюси - Виходить, що можна непогано заробити.

Мінуси - Цілий день на ногах, буває, що і на спеці. Треба чіплятися до людей, а їх реакція не зав­жди адекватна.

Кульку-дві

Біля того ж ринку пристаємо до дівчат, які продають морозиво. Чорнява худорлява дівчинка у формі спочатку до розмов не дуже охоча. Але беремо собі пор­цію, сідаємо поруч на лавочку і розмова пішла. Отож, звати її Леся, має 18 років, вчиться у колед­жі, і підробляє уже не перше літо.

Ця робота сама мене знай­шла, - каже вона. - Я раніше тут “стояла на вікнах-дверях”, до мене підійшов дядько і запропонував перейти на морозиво. Зарплата 70 грн. на день - від продаж не залежить. Графік з 9 до 19 год. Тут легше, бо не треба стояти на сонці”.

Плюси: Стабільний заробіток і гарний настрій клієнтів.

Мінуси: На таку роботу можуть претендувати переважно молоді красиві дівчата.

Реклама - руки

На стометрівці спиняємо хлопчину, який роздає листівки. Каже, що звати його Павло, закінчив перший курс Прикарпатського, такою роботою зай­мається уже другий рік.

Ви думаєте, що це так просто?, - посміхається він. - За годину маю роздати зо 200 листівок, платять за це 14 грн., на день працюю по 2‑3 год. Але річ у тому, що у роботодавців є свої вимоги, нині їм треба не просто роздати листівки, а можна сказати “продати” їх, аби людина потім до них прийшла. Тож у нас є цільові групи - так листівки з цирком треба давати молодим батькам, з рекламою ювелірного салону - гарно вдягненим людям. Роботодавці стежать за цим, ти навіть можеш не знати, коли прийдуть перевіряти. Так чи інакше гроші тобі заплатять, але, якщо ти “халявиш”, то наступного разу тебе вже не візьмуть”.

Плюси: Як не як, а робота.

Мінуси: Доволі малий заробіток.

Пакети - розмови

А біля пошти зустрічаємо зграйку дівчат, які наполегливо пропонують купити стартові пакети. “Один 20 грн., а другий безкоштовно”, - переконує дів­чинка, на вигляд зовсім школярка. Каже, що звати її Віка, має 16 років, якраз цього року поступила у коледж.

Цю роботу ми знайшли за оголошенням, - розказує вона. - Нічого важкого тут нема. На 8 годину ми йдемо на фірму, до 9 прикалуємося, тобто придумуємо якісь конкурси. А далі до 16 - на вулиці, якщо хочемо ще попрацювати, то продовжуємо собі робочий день”.

Заробітна плата залежить від проданих стартових. Скільки саме отримують з одного пакета, каже, не може розповісти, комерційна таємниця. Але загалом 100-200 грн. на день можна мати.

Плюс і мінус: Заробіток залежить тільки від твоєї наполегливості, можна заробити, а можна і цілий день даремно простояти.

P.  S. До речі, у всіх наших коментаторів ми цікавилися, чи офіційно вони працевлаштовані. Та про це, що не дивно, вони говорити не захотіли.

 

До теми

Ганна Бандура, директор Івано-Франківського міського центру зайнятості:

Діти 16-18 мають право працювати, але тільки з дозволу одного з батьків. Їх робочий тиждень - не більше 36 годин, тобто на 4 години менше, ніж у дорослих. Звільнити їх можна тільки за власним бажанням або на вимогу батьків.

Щодо оформлення, якщо роботодавцем є фізична особа, то в обов’язковому порядку у центрі зайнятості має бути заключений договір про трудові відносини. Якщо беруть на літній період, то, відповідно, він має бути укладений на визначений термін.

Якщо роботодавець юридична особа, то людина має бути прий­нята на роботу згідно з наказом. І цій дитині повинні відкрити трудову книжку і зробити у ній відповідний запис”.

Мар’яна Мондик, практичний психолог, психотерапевт:

Те, що діти починають заробляти вже в 16-18 років, найперше свідчить про певну диференціацію від батьків, потребу в фінансовій незалежності та про вагомий крок в доросле життя.

Перший заробіток відкриває багато можливостей, а саме:

- можливість спробувати свої сили;

- ранній пошук свого “місця під сонцем”;

- зустріч з усією багатогранністю реального життя;

- формування таких здібностей, як самостійність, відповідальність, вміння творчо думати, аналізувати;

- здобуття певної фінансової незалежності;

- здобуття першого досвіду ведення бюджету, розуміння ціни грошей;

- розширення соціального кола, включення в дорослу систему;

- позитивні враження та приємні спогади, які пов’язані з першим заробітком;

Хорхе Букай, відомий аргентинський психотерапевт, багато пише про те, що головним завданням батьків є навчити своїх дітей обходитись без них. Перший ранній заробіток - це крок в цьому напрямку. Батькам треба буде проявити уважність до дитини, підтримати її та скерувати. Бо разом зі здобутками можуть виникати і труднощі, як то ризик низької оплати та експлуатації дитячої праці, складність у пошуку роботи, оскільки не всі роботодавці готові брати на роботу молодих людей”.