Субота, 20 жовтня, 2018
© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного посилання на Портал Косівщини

Пересадити голову? Можливо і це!

Косівщина - Новини Косівщини

Косів - Косівщина інформаційна | Публіцистика та аналіз | 2013-07-04 15:30:43

Пересадити голову? Можливо і це! Доктор групи перспективної нейромодуляціі Серхіо Канаверо з італійського Турина випустив статтю, в якій стверджує, що людство наблизилося до трансплантації голови.

У 70-х роках минулого століття вчені вже експериментували з макаками-резус, модельними тваринами. Вони змогли пересадити їм голову, однак мавпи залишилися паралізованими на все життя нижче шиї і лише деякі їх органи працювали більш-менш нормально.

Минулого тижня з’явилася публікація, в якій вчені університету Кейс Вестерн Резерв (Case Western Reserve University) і Клініки Клівленда (Cleveland Clinic) продемонстрували, що у щурів з ушкодженнями спинного мозку (як після пересадки голови) вдалося відновити діяльність сечового міхура.

Операція була дуже схожа до тієї, що не допомогла макакам. Температуру тіла тварин знизили до мінімально можливої (12-15 °C), потім їм штучно зупинили серце, і хірурги з’єднали стільки нейронних зв’язків, скільки змогли.

Матрицю для відновленого спинного мозку створювали з нервових волокон, отриманих з ребер гризунів. Закріплюючим матеріалом виступив білок фібрин, який бере участь в утворенні тромбів у крові.

Також використовувалися деякі хімічні речовини, які стимулювали зростання нейронів і рубцювання тканин. Через півроку звірята повернули собі контроль над роботою сечового міхура (хоча так і не навчилися ходити). А це, на думку вчених, говорить про те, що відновлення зв’язків спинного мозку все ж сталося.

Найскладніше з технічної точки зору в трансплантації голови з’єднати спинний мозок донора і реципієнта. Я вважаю, що тільки зараз з’явилася технологія, яка дозволяє зробити подібне”, - пише Канаверо в статті. Однак вартість такої процедури навіть у найкращому випадку буде коштувати не менше 10 мільйонів євро.