Понеділок, 22 жовтня, 2018
© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного посилання на Портал Косівщини

Минулого тижня депутати прийняли обласний бюджет

Косівщина - Новини Косівщини

Косів - Косівщина інформаційна | Публіцистика та аналіз | 2012-01-13 11:30:27

Минулого тижня депутати прийняли обласний бюджет Минулого тижня депутати прийняли обласний бюджет. А начальник фінансового управління ОДА Галина Карп запевнила, що бюджет реальний до виконання. Отже, загальний бюджет становитиме понад 2,5 млрд грн. Тут є доходи місцевих бюджетів, трансферти з держбюджету, субвенції, інші доходи, які підлягають зарахуванню до місцевих бюджетів, тощо.

Обговорюючи бюджет, депутати як говорили прикладами, так і переходили на особистості, нарікали на адресу центральної влади, згадували про недофінансування захищених статей у минулому році. Врешті, сесію таки заполітизували.

Якщо просто читати цифри, то все гарно. А от якщо аналізувати виконання минулорічного бюджету, то не завжди. Так, депутат Тарас Парфан поцікавився у начальника фінуправління, як вона бачить виконання дохідної частини, за яку депутатам пропонують голосувати? І нагадав, що влітку минулого року депутати уже розподіляли 40 млн. грн. начебто перевиконаного бюджету. Однак того перевиконання так і не сталося. Галина Карп заспокоїла: мовляв, вони пропонують ріст першого кошика в обсязі 16 %, і коштів мало би вистачити.

Свободівець Василь Попович дорікнув голові ОДА Михайлові Вишиванюку, що саме він відповідає за бюджет 2011 року. «Ви переконували нас, що буде перевиконання, – сказав депутат, – що гарно розвиватиметься область… Скажіть, коли ви просили благословення в Януковича стати членом Партії регіонів, то він вам не сказав, скільки ще треба регіоналів, аби бюджет був більшим, а область краще розвивалася?» Вишиванюк не змовчав.

«Я дуже поважаю фракцію «Свобода», – відповів він. – Але я говорив на тій сесії і на цій скажу: не повторюйте помилок КПРС, яка не любила ніякі партії, крім себе».

Перший заступник голови облради Василь Гладій взявся критикувати бюджет ґрунтовніше. За його словами, він не є бюджетом розвитку, бо коштів на розвиток не вистачає, і не соціальний, бо не сприяє вирішенню соціальних питань, а крім того всього, ще є ймовірність, що він не буде прозорим.

«Бюджет настільки непрофесійний, як і уряд разом із керованою більшістю у Верховній Раді, – сказав Гладій. – І це сьогодні говорить не тільки опозиція, а визнають і самі регіонали. Чому не здійснили проплати, хоча гроші були? Та тому що не було дозволу, у зв’язку з відсутністю реальних коштів. Цими грошима скористався хтось інший. І це свідчить про нездатність виконувати зобов’язання урядом професіоналів. Чи є вихід? Є! Цим професіоналам, за правилом трьох конвертів, пора відкривати третій конверт».

Крім того, що бюджет критикували з політичного боку, депутати піднімали ті питання, які їм ближчі. Так, Зінаїда Болюк, начальник обласного управління освіти і науки, переймалася невиплаченими у 2011 році стипендіями. Мирослав Карабін, начальник обласного управління сім’ї, молоді та спорту, згадуючи про масовий дитячий спорт, вибивав кошти на спортивне товариство «Колос». Володимир Олійник, як завжди, заступався за фінансування молодіжних організацій.

Врешті голова обласної ради Олександр Сич підсумував: попри те, що бюджет скромненький, на нього ще накладається тягар непроплат минулого року. Однак, його все одно слід приймати. Мовляв, не прийнявши його, область буде змушена щомісяця жити просто на 1/12 частину минулорічного бюджету. А це буде ще гірше. Адже за рік виросли і зарплати, і ціни на енергоносії…

Отже, голова бюджетної комісії Володимир Шкварилюк зачитав звернення від облради до Президента України та голови Верховної Ради. Тут обласні обранці згадали, що бюджет спрямовує практично весь ресурс на фінансування виключно захищених статей і галузей соціального характеру. Закцентували, що задекларований урядом ріст видатків обласного бюджету у 2012 році нівелюється збільшенням розмірів мінімальної заробітної плати, ростом цін на енергоносії та соціальних виплат. Дорікнули, що уряд і досі не вирішив питання фінансування ремонтних та відновлювальних робіт на об’єктах, що постраждали від повені 2008-го та 2010 років.

Наприкінці звернення пригадали не проведення органами Державної казначейської служби наприкінці минулого року платежів по місцевих бюджетах. Мовляв, це призвело до зростання соціальної напруги серед працівників закладів, що фінансуються за рахунок бюджету, та не дало змоги належним чином забезпечити діяльність бюджетних установ.

Врешті облрада у зверненні вимагала негайного перегляду державного бюджету на 2012 рік. А в результаті цього – якнайповнішого врахування у бюджеті інтересів та нагальних потреб Прикарпаття та збільшення видатків на соціально-економічний розвиток територій. Сподіватися на те, що хтось дослухається і перегляне бюджет, – напевно, марно. Проте область вчергове прийняла опозиційне звернення. А й правда, ну не мовчати ж депутатам.