Неділя, 21 жовтня, 2018
© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного посилання на Портал Косівщини

Косівщина. Інформаційний Косів

Косівщина - Косів та Косівщина

Довгий час такі терміни, як „комп'ютер", „Інтернет" були для косів'ян пустими словами. Звичайно ж, ще у 80-х роках у школах запроваджено предмет „інформатика", але тоді, коли за кордоном мікрокалькулятор був звичайною побутовою річчю, у нас він вважався небувалим досягненням техніки, не кожен, хто одержував атестат про середню освіту, мав нагоду потримати цей рідкісний прилад у руках... Щоправда, з'явилися комп'ютери у районному відділі статистики - установі за радянського режиму закритій для публіки. Ряд шкіл одержав комп'ютери радянського виробництва. Оскільки не було вчителів, які вміли на них працювати, то ця техніка здебільшого припадала пилюкою. Лише в школах Яворова та Яблунова обладнано комп'ютерні класи і учні оволодівали вміннями працювати з обчислювальною технікою.

Швидкий прогрес у цій галузі розпочався в 90-х роках. З 1990 року місто одержало можливість зв'язку по телефаксу (райвузол зв'язку, підприємство „Промінь", РДА). У 1994 році з'явилися ксерокси, які за радянського режиму були заборонені для приватного використання і вважалися можливим знаряддям „ідеологічних диверсій". У 1992 році Андрій Стринадюк, учитель за фахом, колишній працівник райінспекції ЦСУ, спільно з Василем Зузяком та Володимиром Яремином заснували приватний комп'ютерний центр „АВВ". Тут сьогодні не лише обслуговують численних клієнтів, а й навчають всіх, хто бажає, працювати з комп'ютером. З середини 90-х років відкрито вільний телефонний зв'язок з іншими країнами. У 1995 році працівник РДА Іван Вах першим у Косові став абонентом Інтернету. З 2000 року в Косові працює Інтернет-провайдер. За короткий час інформатизаційна техніка поширилася. В інституті створено прекрасний комп'ютерний кабінет, керівник якого Микола Близнюк незабаром став кандидатом наук, написав підручник з інформатики. В інституті діє інформаційно-обчислювальний центр, який очолює Іван Вах. І М.Близнюк, і І.Вах успішно працюють у галузі комп'ютерного дизайну.

Переміни відбуваються і в традиційному телефонному зв'язку. Якщо на початку 1994 року в місті було 1783 квартирних телефонів, то на кінець 2003 року їх є майже на тисячу більше (2600), та й якість зв'язку, хоч і викликає ще нарікання, стала незрівнянно кращою. У 2003 році відкрито представництво фірми „Київ-Стар". Мобільні телефони входять у побут усе ширше. Як і супутникові телеантени, яких у місті вже десятки.

Що ж до комп'ютеризації, то вона постійно розширюється. Комп'ютери є в усіх школах, у Центрі дитячої творчості. Та говорити про суцільну комп'ютерну грамотність молодого покоління ще не доводиться. Та й „всесвітня павутина" в Косові - рідкісний виняток, а не система, її впровадження ще попереду. Хоча є поодинокі випадки під'єднання до Інтернету мешканців Косова.