Середа, 17 жовтня, 2018
© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного посилання на Портал Косівщини

Косівщина. Косівські науковці

Косівщина - Косів та Косівщина

Йдеться не лише про косівських за місцем проживання, а й за походженням. У самому місті не дуже багато осіб з науковими ступенями. Але вони є чи були.

Є в Косові відділ екології та реформування земельних відносин Івано-Франківського інституту агропромислового виробництва Української Академії аграрних наук. Тут працюють доктор економічних наук Григорій Гуцуляк, кандидат економічних наук Тетяна Гуцуляк та Юрій Гуцуляк. Це члени однієї родини, автори наукових статей, доповідей, монографій, що стосуються екологічного середовища та трудових ресурсів західних областей України.

У Косівському Державному інституті прикладного та декоративного мистецтва працюють кандидати мистецтвознавства Марія Гринюк та Олег Слободян. Другий - автор альбома "Павлина Цвілик" та фундаментальної дослідницької праці "Пістинська кераміка". Лекції тут читає колишній випускник Косівського училища прикладного мистецтва Михайло Станкевич, доктор мистецтвознавства, професор, член-кореспондент Національної Академії Наук України, член НСХУ. Найвидатніша його праця - велика монографія „Українське художнє дерево" (2002). Професором інституту є й Богдан Курліщук, член Спілки дизайнерів України. Кандидат педагогічних наук, спеціаліст у галузі інформатики Микола Близнюк започаткував в інституті комп'ютерний дизайн, є автором новаторських праць у цій галузі. Не мав наукових ступенів Олексій Соломченко, але внесок його у вивчення народного мистецтва Гуцульщини неоціненний, а його монографія „Писанки Українських Карпат" є видатним явищем українського мистецтвознавства. Про Сагайдачних є окремий розділ.

У 2002 році створено Національний природний парк „Гуцульщина". Тут плідно працюють кандидат біологічних наук Любомир Держипільський (фітопатологія, захист рослин, охорона довкілля) та Юрій Стефурак (проблеми гуцульської породи коней).

У Косівській РДА за фахом - у відділі землевпорядкування -працює кандидати економічних наук, інженер-землевпорядник Дмитро Багрійчук.

Значно більше науковців - колишніх випускників косівської школи працює або працювали в інших місцевостях. Першими кандидатами наук - косів'янами були на початку 1950-х років Михайло Мартинюк, який згодом довгі роки працював у Коломийській науково-дослідній сільськогосподарській станції, та Марія Майданюк, яка мала феноменальні математичні здібності, викладала в Чернівецькому університеті. Передчасно померла.

Федір Погребенник став доктором філологічних наук, професором, лауреатом Державної премії України ім. Т.Шевченка. Його дружина Ярослава Погребенник - кандидат філологічних наук, спеціаліст з німецької філології.

Нестор Библюк - доктор технічних наук, професор, завідувач кафедри Львівського лісотехнічного університету, започаткував новий науковий напрям - екотехнологія гірської лісозаготівлі.

Володимир Пелипейко - доктор комп'ютерних наук, професор, керівник лабораторії комп'ютерної діагностики, працює в Інституті електроніки і комп'ютерних наук Академії Наук Латвії. Лауреат Державної премії Латвії.

Ученими в галузі медицини стали згадувані вже в розділі „Лікарі" Михайло Атаманюк, Юрій Ясельський, Йосиф Библюк, Василь Демян'юк, Олександр Пиптюк, Ярослав Сусак. Останній працює в Київському медичному університеті ім. О.Богомольця, є автором численних наукових праць і ряду винаходів, відомий і поза кордонами України.

Проректором Ніжинського педагогічного університету ім. М.Гоголя працює кандидат фізико-математичних наук Марія Астаф'єва (Грималюк).

Петро Лосюк не лише здобув ступінь кандидата педагогічних наук, але й обраний членом-кореспондентом Академії педагогічних наук. Широко відомий не лише як теоретик, але й практик з питань регіональних особливостей національної школи, працює директором Яворівської школи, удостоєний звання „Заслужений учитель України".

Кандидатом педагогічних наук був і вчитель англійської мови Петро Демчик (1918-2004), учасник та інвалід війни. Він автор багатьох статей з методики.

Кандидатом філософських наук і керівником одного з кращих навчальних закладів в Івано-Франківську є Петро Сусак, брат вищезгаданого медика.

Вихованець Косівського дитбудинку Михайло Вівчарик став доктором політичних наук, професором, провідним науковим співробітником Інституту історії України Національної Академії Наук України. Помер у 2004 році.

На посаді заступника директора інституту землеробства і біології тварин у Львові працює випускник Косівської школи доктор біологічних наук Василь Гуменюк.

Завідувачем кафедри цивільного права працює у Львівському Національному університеті ім. І.Франка доктор юридичних наук, професор, автор ряду наукових праць та законопроектів з цивільного права Зореслава Ромовська.

У Львові ж очолює Музей історії релігії Володимир Гаюк, автор понад 300 публікацій з історії, релігієзнавства, літературознавства.

Кандидат мистецтвознавства Юрій Юсипчук - зав.відділення художнього факультету Інституту культури і мистецтва Прикарпатського університету ім. В.Стефаника.

Ігор Стеф'юк, професор Львівської академії мистецтва є водночас відомим художником, автором багатьох робіт з дерева, визнаних справжніми шедеврами. До речі, він походить з родини, яка відзначається неабияким творчим потенціалом. Його батько Василь Стеф'юк-театрознавець, автор книжки про Гуцульський театр Гната Хоткевича, інших двох книжок та численних статей з історії театру. А брат Володимир - архітектор, дослідник архітектурної спадщини, написав чимало наукових статей та книжку „Косів - місто історичне".

Косів'янин Володимир Бойко - доктор наук, професор, завідувач кафедри загальної фізики Національного аграрного університету, водночас він веде курс у Київському Національному університеті ім. Т.Шевченка.

У Косові мешкають і працюють на різних посадах, не пов'язаних з науковою діяльністю, Юрій Боєчко, кандидат технічних наук, Микола Фокшей, Василь Ганцяк, Василь Данилюк — кандидати сільськогосподарських наук. Ю.Боєчко активно займається громадською працею (ДемПУ, „Просвіта", голова Спілки офіцерів), не вперше обраний заступником голови районної ради.

Це далеко не вичерпний список косів'ян, які мають наукові ступені. Можемо гордитися, що наші краяни і в цій царині не пасуть задніх!