Понеділок, 22 жовтня, 2018
© Передрук матеріалів тільки за наявністю активного посилання на Портал Косівщини

Косівщина. Косівські лікарі (частина 2)

Косівщина - Косів та Косівщина

Важко знайти в Косові сім'ю, яка б не відчувала вдячності за врятування здоров'я чи навіть життя дітей до подружжя лікарів Христини та Олександра Степанченків. Останній до того ж цілі десятиріччя завідував дитячим відділенням ЦРЛ, першим у місті чи навіть районі одержав звання Заслуженого лікаря України.

Все трудове життя віддали охороні здоров'я косів'ян подружжя Степан та Оксана Кіящуки (терапевти), хірург Олександр Плосконіс та його дружина Дарія (отоларинголог), зубні лікарі Катерина Ковтун, Віра Кушнір та передчасно померла Іванна Тутуруш, уролог Василь Марків та його дружина невропатолог Ярослава Марків; вони відзначаються ще й великою активністю в громадсько-політичному житті. Ветеран медичної праці Володимир Тутуруш організував у ЦРЛ осередок „Просвіти", бере участь у громадській праці на різних її ділянках. Відомий він і як книголюб та філателіст. Гарним отоларингологом була передчасно померла Ірина Федірчик. Декілька десятиріч пропрацював рентгенологом Всеволод Кушнір. Ного знають і як власника книгозбірні, у якій врятував від знищення в комуністичні часи цінні видання кінця XIX - початку XX століть. Зіновій Библюк, помимо своїх службових обов'язків, чимало часу присвячує культурно-громадській праці. Він незмінний від 1989 року староста просвітянського хору „Гомін". Не лише в Косові, а й у багатьох містах і селах України знають Романа Ваня. Він досвідчений травматолог, а прославився ще й як прекрасний співак.

На кінець 2004 року в ЦРЛ, яку очолює Микола Балаш, депутат обласної ради, працює багато лікарів молодшого покоління, що вже здобули високий авторитет населення. Стефанія Біла, завідувач кардіологічного відділення, відома не лише як чуйний лікар, а й активна культурно-громадська діячка, яка пише вірші, співає, виступає на сцені, користується великою пошаною й у своїх рідних Шешорах. У цьому відділенні працює кардіолог Антон Гасан, глибокий знавець свого фаху.

Завідувач терапевтичного відділення Ганна Яким'юк подбала про якнайкращі умови в лікарні для своїх пацієнтів. Василь Демян'юк, не лише лікар, а й учений, кандидат медичних наук, на голому місці створив відділення неврології, застосовує нові методи лікування. Він заслужено користується славою лікаря-цілителя. Досвідчений травматолог Дмитро Димніч добре відомий і як активний, принциповий громадський діяч, депутат районної ради. Офтальмолога Лілію Антоневич всі пацієнти між собою ласкаво називають просто Лілею, так виражаючи вдячність за чуйність і доброту цієї тендітної жінки, яка відзначається глибокими знаннями зі свого фаху. Досвідченими хірургами стали Володимир Ілик, Віктор Ілик та Володимир Мамчук. Дільничний лікар Олександра Кіт-Басиста знана не лише своєю чуйністю й досвідом, а й замилуванням у поезії, вона й сама пише вірші.

Не лише на Косівщині, а й на Снятинщині, Коломийщині відомий своєю політичною діяльністю лікар Іван Гнідан. Його пристрасні виступи справляють великий вплив на слухачів.

Всі, хто мав нещастя потрапити до відділення інтенсивної терапії (реанімації), все ж глибокою вдячністю говорять про невтомних, чуйних медсестер та завідувача цього підрозділу ЦРЛ Мирослава Рабинюка.

Не можна не згадати медиків інших лікувальних установ. Добру пам'ять залишив по собі довголітній головний лікар санаторію „Косів" Іван Книш. Він працював тут 30 років, перетворивши колишній заклад А.Тарнавського на відому в усій Україні оздоровницю підлітків з туберкульозною інтоксикацією. Після нього заклад очолила Світлана Будз, яка перепрофілювала його в ефективну лічницю для дітей із зон радіоактивного забруднення. З 1992 року головним лікарем тут працює Юрій Плав'юк, який докладає зусиль для піднесення якості і лікування, і побуту хворих, хоча й не відчуває в цьому істотної допомоги з боку держави. У санаторії працюють досвідчені лікарі Олександра Глинська, Оксана Кабин, Галина Мартинюк та інші.

Фтизіопульмонологічний диспансер через свою специфіку менше відомий громадськості. Тривалий час його очолював Богдан Раковський, людина високої культури, дбайливий господар. Він передчасно помер. Вже будучи невиліковно хворим, робив намагання досягти в районі міжконфесійної злагоди, що було дуже нелегкою справою, і все ж він домігся певного успіху.

Після нього головним лікарем став Олександр Сем'янів. Він, незважаючи на труднощі, пов'язані з його посадою, дуже активно займається науковою працею, опублікував ряд статей - підсумків досліджень над станом захворюваності на легеневі недуги в гірському регіоні.

Немало косів'ян, ставши лікарями, працюють в інших місцевостях. Про них немає вичерпних відомостей. Але згадаємо хоч декількох із них. Михайло Атаманюк - доктор медичних наук, професор Інституту серцево-судинної хірургії Академії медичних наук України, довголітній співробітник М.Амосова, був завідувачем відділу реанімації та інтенсивної терапії клініки грудної хірургії ім. академіка Ф.Т.Яновського.

Його однокласник з косівської школи Юрій Ясельський - також доктор медичних наук, спеціаліст в галузі травматології та ортопедії, професор, винахідник, до того ж музикант. Працював в Івано-Франківському медичному інституті. З 1993 року очолював приватну ортопедичну клініку „Остеон" у м. Легіонові поблизу Варшави. Був автором 282 наукових праць, ЗО винаходів, 215 раціоналізаторських пропозицій.

Ярослав Сусак - доктор медичних наук, професор Київського медичного університету ім. О.Богомольця, хірург Київського центру хірургії печінки, жовчних проток та підшлункової залози. Лауреат Ордена Гідності Європарламенту (1997), автор багатьох друкованих праць, декількох патентів.

Йосип Библюк - кандидат медичних наук, автор понад 60 публікацій з питань дитячої хірургії, працює в Івано-Франківській медичній академії. Олександр Пиптюк - судинний хірург, доцент Івано-Франківської медичної академії, автор багатьох наукових праць і винаходів, славиться як прекрасний лікар.

У 90-х роках у Косові почали практикувати приватні лікарі. Їх, правда, дуже мало, і всі вони - дантисти. Багато хворих обирає в разі потреби зуболікарські кабінети Богдана Борси, Ярослава Мартинюка, Василя Пиптюка. Тут немає набридливих черг і встановлені чіткі умови оплати праці.

Лікарі в переважній більшості - добрі спеціалісти, чуйні до хворих, працюють часто в нелюдяних умовах - з низькою зарплатою, в холодних приміщеннях. Навіть у районній лікарні часто не буває води, щоб хоч руки помити, а про кількість і якість туалетів - соромно й говорити. Немає мови й про належне забезпечення ліками, сучасною апаратурою. Тому загальний стан здоров'я косів'ян (району загалом) жахливий. Головний лікар Косівської ЦРЛ М.Балаш у бюлетені "Довкілля Kociвщини", в листопаді 2003 року навів такі цифри. Протягом першого півріччя в районі народилося 477 дітей, а померло 708 осіб, з них 157-у працездатному віці. Працездатні люди найчастіше помирають від хвороб системи кровообігу (3 1,2%), травм і отруєнь (29,1%), злоякісних новоутворень (17,7%). Вражає друга цифра, адже в районі немає ні шахт, ні небезпечних промислових виробництв... На кожну тисячу осіб за перше півріччя вперше виявлено 520 хворих. А загалом на кожну з тисячі осіб, що звернулися до лікарів, припадає 1,16 захворювань. Первинна захворюваність на туберкульоз на 100 тисяч населення становить 54,3. Під диспансерним спостереженням лікарів перебуває 1065 хронічних алкоголіків, і ця цифра у 2-3 рази менша, ніж таких хворих є насправді. 2069 осіб хворі на діабет, 18159 осіб - така кількість виявлених хворих на гіпертонію.

Ці цифри - тяжке звинувачення всій системі охорони здоров'я в Україні, тій владі, яка утримує в такому стані одну з найголовніших соціальних галузей.